Black Star 750x100
Rejestracja
2012-05-18 12:39:50 | yhy...
 
 

Takie małe, a jakie groźne

Drukuj
Dodał: Redakcja   
piątek, 05 sierpnia 2011 07:52
Najlepszym sposobem zabezpieczenia się przed ukąszeniem kleszczy są szczepienia. Nasz strach przed kleszczami jest uzasadniony, bo coraz więcej osób choruje na boreliozę. Warto więc mieć się na baczności przed tymi pajęczakami.

Kleszcze są pasożytami ptaków i ssaków, i to ich krwią się żywią. Można je spotkać podczas spacerów po lesie i łące, ale atakują również w ogródkach działkowych, w parkach i na przydomowych trawnikach.

Choroby przenoszone przez kleszcze to przede wszystkim borelioza, przeciwko której nie ma w Polsce szczepionki, oraz bardzo groźne dla człowieka kleszczowe zapalenie mózgu. Typowymi miejscami ukąszenia u człowieka są głowa, uszy, ręce i nogi. Ponieważ ślina kleszczy ma właściwości znieczulające, ukąszenie na ogół nie zostaje zauważone.

Jak zapewniają pracownicy sanepidu, przed kleszczami można się chronić.

- Przed spacerem i w jego trakcie, wybierając się w miejsca zalesione lub na łąkę, gdzie możemy być zaatakowani przez kleszcze, należy posmarować skórę środkiem przeciw kleszczom - informuje Ewa Chrzanowska z bydgoskiego sanepidu.

Środki takie dostaniemy w aptekach lub drogeriach. Należy też założyć odpowiednie ubranie, które będzie szczelnie przylegać do ciała i zakryje większą jego część. Ubranie nie może być zbyt jaskrawe, ponieważ jasne, wyraziste kolory przyciągają uwagę kleszczy. Najlepiej założyć czapkę, skarpetki i zakrywające całą stopę obuwie.

Kleszcza należy usunąć pęsetą, nie wolno smarować go tłuszczem, gdyż dusi się i wydala do krwi żywiciela krętki Borrelia.

Kleszcze zagrażają również psom i kotom, warto więc o tym pamiętać zabierając swojego pupila na spacer. U zwierząt chorobami odkleszczowymi są: babeszjoza, borelioza (u psów najczęściej postać stawowa), erlichioza.

Najlepszym sposobem zabezpieczenia przed skutkami ukąszenia są szczepienia. Najlepiej je rozpocząć w miesiącach zimo-wosennych. Szczepienie składa się z trzech dawek. W okresie 1-3 miesięcy po pierwszej, stosuje się drugą dawkę, a po kolejnych 9-12 miesiącach - trzecią. Po trzeciej dawce uodpornienie uzyskuje około 98 procent osób.

- Zawsze decyzję o szczepieniu podejmuje lekarz, dlatego też osoby chcące się zaszczepić winny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który udzieli wszelkich fachowych informacji - radzi Ewa Chrzanowska.

Źródło: Express Bydgoski, Autor: Marta Pudrzyńska
 

Dodaj komentarz

Reguły dodawania komentarzy.

1. Użytkownicy mają prawo do umieszczania komentarzy do materiałów tekstowych znajdujących się na stronie Koronowo.net.pl.

2. Użytkownicy mają prawo swobodnego przedstawiania informacji, opinii, komentarzy lub innych wypowiedzi, z zastrzeżeniem punktu 3. Odpowiedzialność za treść informacji i opinii ponosi wyłącznie użytkownik.

3. Niedopuszczalne jest zamieszczanie wypowiedzi, które:
a) są sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego;
b) naruszają prawa osób trzecich;
c) są wulgarne lub obsceniczne;
d) propagują przemoc, nienawiść rasową lub religijną lub są w inny sposób naganne;
e) są reklamą;
f) zawierają same duże litery;
g) nie dotyczą tematu artykułu;
h) podważają rangę administratorów, wchodzą w niepotrzebne z nimi dyskusje.

4. Administrator ma prawo usunięcia wypowiedzi niezgodnych z punktu 3, a także innych wypowiedzi uznanych za Administratora za uciążliwe albo zbędne z uwagi na przedmiot dyskusji. Wypowiedzi nie związane z komentowanym materiałem redakcyjnym mogą zostać przez Administratora usunięte. Dodatkowo, w zakresie wypowiedzi wulgarnych lub obscenicznych, Administrator może według swojego uznania przerobić taką wypowiedź w celu usunięcia elementów niezgodnych z punktem 3 i zamieścić tak przerobioną wypowiedź.

5. Użytkownicy, którzy dopuszczą się naruszenia punktu 3 mogą być na stałe pozbawieni przez Administratora dostępu do strony Koronowo.net.pl.

6. Administrator ma prawo swobodnego zarządzania komentarzami. W szczególności może, bez podania przyczyn, zawiesić umieszczanie komentarzy, usunąć komentarze z Koronowo.net.pl lub zmienić zasady ich umieszczania i weryfikacji.


Kod ochronny
Odśwież



Roxanka Treder

 
 
 
 

PROMUJEMY

Please update your Flash Player to view content.
 
 

Aktualności Koronowo.net.pl

Koronowem zawładną rycerze
• środa, 23 maja 2012
Sukces orkiestry w Krajence
• środa, 23 maja 2012
Spotkanie informacyjne
• środa, 23 maja 2012
W Borach i na Krajnie
• piątek, 18 maja 2012
Zagrają dla Martynki
• piątek, 18 maja 2012
Noc Muzeów
• piątek, 18 maja 2012
Ponad tona nakrętek dla Martynki!
• wtorek, 15 maja 2012
Spartakiada Rodzinna
• poniedziałek, 14 maja 2012
Harmonogram funkcjonowania promu "KORONOWO"
• czwartek, 10 maja 2012
Stoiska na Jarmarku Cysterskim
• czwartek, 10 maja 2012
Euro 2012 - konkurs plastyczny
• wtorek, 08 maja 2012
Regaty
• wtorek, 08 maja 2012
Remont promu
• piątek, 04 maja 2012
Nakręcona akcja nadal trwa
• środa, 02 maja 2012
Pilnie potrzebna krew - grupa AB Rh+
• środa, 02 maja 2012
Smaczna sobota
• wtorek, 24 kwietnia 2012
Długoletnie pożycie małżeńskie
• czwartek, 19 kwietnia 2012
Wycieczka do Warszawy
• czwartek, 19 kwietnia 2012
IX Ogólnopolski Zlot Drezyniarzy
• czwartek, 19 kwietnia 2012
Mały Jarmark Rękodzieła
• wtorek, 17 kwietnia 2012
IX Ogólnopolski Zlot Drezyniarzy
• wtorek, 17 kwietnia 2012
Dyżur konsultantów Lokalnego Punktu Informacyjnego
• poniedziałek, 16 kwietnia 2012
Piknik w Krąpiewie
• środa, 11 kwietnia 2012
Finał Konkursu Ozdób Wielkanocnych
• piątek, 06 kwietnia 2012
III Koronowskie Impresje Kulturalno - Kulinarne
• czwartek, 05 kwietnia 2012
Strofka i sukcesy naszych reprezentantów
• środa, 04 kwietnia 2012
Apel Rady Miejskiej w Koronowie
• wtorek, 03 kwietnia 2012
Rozwój przez kompetencje
• poniedziałek, 02 kwietnia 2012
Maleńczuk w Koronowie !
• czwartek, 29 marca 2012
Kobieta Przedsiębiorcza 2012
• poniedziałek, 26 marca 2012
Zwycięstwo KORONY w Kęsowie
• poniedziałek, 26 marca 2012
Wycieczka kolejowa pociągiem
• czwartek, 22 marca 2012
KONKURS - SPORT
• środa, 21 marca 2012
Maryla Rodowicz zagra dla Victorii
• czwartek, 15 marca 2012
Punkt Konsultacyjny dla przedsiębiorców
• piątek, 09 marca 2012
 
 
Studio WWW 499
 

OGŁOSZENIA



Zobacz wszystkie
 
 

KALENDARZ IMPREZ

 
 

FORUM

 
 

OSTATNIE KOMENTARZE

 
   

Aktualnie w serwisie: 5 gości
Ostatni użytkownicy:
    ArKadia4U, bonia265, Pracownia Psychologiczna Osowa, robert rybak, Ewa, miroslawa skarzynska, Marcel, Pietras, Anna Kaczmarek,
Zarejestrowanych użytkowników: 357

Copyright © 2006-2010 KORONOWO.NET.PL    •    Projekt i wykonanie STUDIO WWW
Promujemy:
Kojący dotyk - rehabilitacja i masaże   •   Usługi hydrauliczne Warszawa   •   XPX   •   Kowal Koronowo, kowalstwo, rycerstwo   •   Cukiernia Koronowo  •  INSTALCO, Technika grzewcza i sanitarna  •  reklama Koronowo, pieczątki

Zaloguj się



Rejestracja


*
*
*
*
*



*  

Pola zaznaczone (*) są wymagane.