 |
|
 |
| |
|
|
|
|
|
Dodał: Robert Wiśniewski
|
|
wtorek, 09 września 2008 09:40 |
Ostatnie dni przyniosły nam wiele doniesień prasowych z naszego miasta. Mieszkańcy Koronowa z ogromnym zainteresowaniem zajmowali się artykułami dotyczącymi perypetiom związanym z otwarciem dyskontu spożywczego Biedronka. Temat ten przez kilka ostatnich dni nie schodził z ust wielu z nich. Dziś postanowiłem przyjrzeć się krytycznym okiem pewnym kwestiom, które nurtują mnie osobiście jak i wielu z koronowian...dziś przyłączę się do tych co narzekają na nasze ,,urokliwe miasto''.
Zamieszanie związane z otwarciem koronowskiej Biedronki było najgorętszym tematem ostatnich dni. Po wielu perypetiach z tym związanych ta długo oczekiwana placówka otworzyła swoje podwoje dla klientów. Czy ,,koronowscy kupcy'' zostaną puszczeni ,,z torbami''? Osobiście w to wątpię. Wzrost konkurencji na rynku wychodzi klientom tylko na dobre, natomiast duża liczba sklepów będąca w różnych rękach przeciwdziała ewentualnej ,,zmowie cenowej'' i drenowaniu kieszeni koronowian. Dziś już nikt nie wspomina ile pieniędzy wyłożył inwestor w wyremontowanie tego podupadającego obiektu...a to nie koniec inwestycji w tym miejscu. Czy warto kierować się zasadą ,,nie daj zarobić obcemu, nawet jeśli sam nie zarabiasz''? Zapewne walka na procedury prawne będzie nadal trwała w zaciszu różnych urzędniczych gabinetów...tylko kogo ona jeszcze zainteresuje...temat umrze śmiercią naturalną...sklep otwarto.
W najbliższych dniach czeka nas zapewne wzmożone zainteresowanie oddaniem do użytku koronowskiej hali sportowo-widowiskowej. Obiekt ten powstał ogromnym nakładem sił i środków i podzielił niestety mieszkanców naszego miasta. Jedni nie mogą doczekać się jego otwarcia, drudzy głoszą, że jest to inwestycja zbędna i niepotrzebna. Kto ma rację? Nasze miasto nie miało dotychczas szczęścia do takich inwestycji. Już wiele lat temu głośno było o budowie hali sportowej Pilawa, która w swym zamierzeniu miała być swoistym ,,centrum sportowym'' miasta. Wbrew powszechnym oczekiwaniom powstała ,,stodoła'', która chluby nie przynosi i perełką architektoniczną też nie jest. Niezaprzeczalnym faktem jest, że obiekt tętnił życiem lecz było i jest to podyktowane brakiem sal gimnastycznych koronowskich szkół. Mógłbym powiedzieć, że historia zatoczyła koło. Powstaje hala sportowa, która swym wyglądem nie powala na kolana...oby nie było tak z jej funkcjonalnością. Mówi się o tym, że młodzież będzie tam miała zajęcia sportowe...lecz co dalej? Czy powstaną sekcje sportowe...o tym na razie nikt nie wspomina. Czy ten obiekt służyć ma tylko do zajęć z wychowania fizycznego? Trochę zastanawiający to fakt gdy spojrzy się na to w jakim stanie znajdują się przyszkolne sale gimnastyczne oraz szkolne boiska...piach i chwasty. Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem do szkół nowego przedmiotu...miejski surviwal?
Wraz z rozpoczęciem budowy koronowskiej hali sportowo-widowiskowej słychać było głosy, że w tym miejscu wybudowany powinien zostać basen. Po części zgadzam się z tą opinią z małym zastrzeżeniem. Basen tak lecz nie kosztem hali ponieważ oba obiekty są potrzebne miastu. Łudzę się tym, że basen w Koronowie powstanie w najbliższym czasie. Na dzień dzisiejszy złośliwie stwierdzam, że jesteśmy w posiadaniu dodatkowego ,,akwenu wodnego'', którym jest koronowski rynek. Po każdych opadach deszczu miejsce to zamienia się w spore rozlewisko na którym nie obowiązuje strefa ciszy w przeciwieństwie do Zalewu Koronowskiego. Może by dla podniesienia walorów turystycznych naszego miasta zorganizować ,,spływ samochodowy ku rzece Brdzie''? Władze rządzące Koronowem zapewne sporo by zyskały w oczach mieszkańców gdyby udało im się rozwiązać ten odwieczny problem.
Sporo było o sporcie (ten temat jeszcze powróci)-czas na turystykę, którą tak szczyci się nasze miasto. Pieczyska nam wypiękniały inne miejsca czekają na swoją kolej. Ścieżki rowerowe z Koronowa do Pieczysk, Samociążka i Romanowa mogłyby podnieść walory turystyczne jednak o ich powstaniu cicho. Czy nie warto wzorem innych miejscowości zainwestować w taką infrastrukturę? Koronowo miastem przyjaznym dla rowerzystów nie jest i zapewne długo nie będzie. Kto nie wierzy to polecam przejazd rowerem z Koronowa do Samociążka w sezonie letnim...emocje gwarantowane.
Wraz ze zmieniającymi się porami roku w naszym mieście powracają tematy związane z poprawą infrastruktury turystycznej. Wkrótce jesień więc na łamach prasy powraca temat rewitalizacji parku Grabina, który kilkadziesiąt lat temu tętnił życiem. Teraz ten ciekawy kompleks przyrodniczy świeci pustkami mimo, że powstała tam ciekawa ścieżka dydaktyczna (chwała twórcom) i znajduje się tam sporo naprawdę urokliwych miejsc. Wkrótce zimowy całun pokryje Koronowo i powróci jak bumerang temat budowy stoku narciarskiego we wspomnianej już Grabinie, oczyma wyobrażni widzę już zmierzających ku nam inwestorów...piękna wizja. Po zimie-wiosna a wraz z nią temat jak jeszcze ożywić Pieczyska by przyciągnąć na nie ,,spragnionych piwa'' turystów, którzy z wielką determinacją i uporem zaśmiecają przydrożne lasy. Można by też zaapelować do władz wojewódzkich aby co roku nasze miasto miało możliwość organizowania dożynek wojewódzkich...jak miło choć przez kilka dni spoglądać na przystrzyżone przydrożne rowy w których nie walają się pozostawione przez ,,turystów'' śmieci. Nie zapominam też o lecie-czy powróci temat utworzenia szlaku wodnego z Bydgoszczy mającego połączyć rzekę Brdę z Zalewem Koronowskim? Wpaniałe plany...tylko czy coś z nich ma szansę na realizację? Sami Państwo odpowiedzcie sobie na to pytanie.
Nasze miasto ma swój ,,niepowtarzalny klimat''...dużo się mówi-niestety niwiele robi...lecz nie obawiajmy się mówić o tym głośno-mamy do tego niezaprzeczalne prawo.
UWAGA: Celem tego felietonu nie jest napiętnowanie osób, które w jakikolwiek sposób udaremniają rozwój naszego miasta lub szkodza jego wizerunkowi. Darzę wielkim szacunkiem wszystkie osoby (a jest ich kilka) co mimo wszystkich przeciwności starają się robić coś dla nas wszystkich...brawa za upór i determinację. Moje osobiste przemyślenia i opinie nie muszą pokrywać się ze zdaniem wielu koronowian...każdy ma prawo do własnego zdania !!!
Było złośliwie...szara rzeczywistość...ciąg dalszy nastąpi... |
Dodaj komentarz
|
|
|
|
 |
|
 |
|
|
 |
| |
Aktualności Koronowo.net.pl
|
|
|
|
 |
|
|
 |
| |
OSTATNIE KOMENTARZE
19.03.12 17:15 Pisał Jacol
12.03.12 09:34 Pisał Jan
11.03.12 19:09 Pisał mieszkaniec
10.03.12 20:03 Pisał Olo
19.02.12 18:17 Pisał piłkarz
|
|
|
|
 |
 |
| |
Katalog firm - ostatnie wpisy
|
|
|
|
 |
|